מאמרים מידע וטיפים

מאמרים מידע וטיפים


ויסות רגשי הורה ילד
לעבור את הסגר בשלום- טיפ להורים
מחשבות מנצנצות- תרגיל לויסות רגשי

לכל תינוק יש מנגנון של רעב-שובע

מערכת העיכול מתפתחת במהלך השהות ברחם ו"מתאמנת" ע"י בליעת מי שפיר. בימים הראשונים אנחנו לא מצפים שהתינוק ירצה מיד לאכול – יש תינוקות שעד 24 שעות לאחר הלידה עדיין רגועים ולא מחפשים אוכל וגם בבית החולים האחיות אומרות שזה תקין. גם הקולסטרום , החלב הראשוני מגיע בטיפות וזה מספק את התינוק בן יומו.

התינוק נולד עם מנגנון רעב-שובע מאוזן ואנחנו  עלולים להרוס אותו עם האכלת יתר. אז איך נדע מתי התינוק שלנו רעב?

בהאכלת יתר עלינו להזהר גם ממצבים של אכילה רגשית, כאשר כל מענה לבכי הוא באמצעות אוכל או מוצץ עלולה להתפתח תלות רגשית.

לרוב כשנשאל למה תינוק בוכה מיד נקבל תשובה- הוא רעב. אבל יש עוד סיבות למה תינוקות בוכים. רפלקס המציצה קיים אצל תינוקות ללא קשר לאוכל, סביב גיל 4 חודשים יכולת היניקה מתבססת ואז יש מעבר מיניקה רפלקסיבית ליניקה רצונית. זוהי דרך לחקור את העולם דרך הפה, לבדוק מרקמים, טעמים, ועוד.

כפי שאנחנו יודעים, הקיבה היא שריר שיכול גם להתרחב, ככל שניתן יותר התינוק ירצה יותר. צריך לזכור כי תינוק אוכל בהתאם למשקל גופו, מחלק את האוכל במשך היממה, אם ישן הרבה בלילה  ישלים את החסר במשך היום למחרת. כאשר יש בעיות במערכת העיכול לדוגמת ריפלוקס, גזים וקוליק חשוב לתת למערכת העיכול לנוח בין ההאכלות אחרת ניכנס למעגל קסמים של גזים  וכאבי בטן . מערכת העיכול בנויה משרירים טבעתיים שמתחילים בפה ועוברים דרך הושת לקיבה ולמעיים ומסתיימת במעי הגס ופי הטבעת. כאשר שרירי הבטן מכווצים הם מועכים את מערכת העיכול ולא מאפשרים עיכול נינוח ושקט ויכולים גם לגרום לעצירויות. גירוי של שרירי הפה יוכל לסייע לכיווץ השרירים הטבעתיים ולסייע במעבר של המזון במערכת העיכול.

מאמרים נוספים

גש"ר מאח"ד- מודל לבניית חוסן

לכל אדם יש עולם שלם ומיוחד של יכולות, צרכים תחושות ורגשות, לכן בימים של חוסר וודאות אין רק דרך אחת לסייע ולהרגיע. אני מביאה לכם את מודל גש"ר מאח"ד אשר מציע ערוצים שונים ליצירת חוסן שיכולים להתאים לרוב האוכלוסיה.

הנחיות לחשיפה מותאמת למידע חדשותי

הסביבה ההתפתחותית משפיעה על התפתחות הילד, אנחנו כהורים מהווים את הסביבה ההתפתחותית העיקרית לילדים שלנו. הדרך שאנחנו בוחרים להתנהג ולהגיב, מוקרנת לילדים ודרכנו הם בעצם חווים את העולם. בימים טרופים אלו אנחנו נמצאים במצב כמעט בלתי אפשרי, חוזרים לאינסטינקטים הראשוניים שלנו, לאינסטינק הבהלה ולהישרדות. בפוסט הקודם כתבתי מה אנחנו יכולים לעשות כדי לסייע לילדים. חלק… להמשיך לקרוא הנחיות לחשיפה מותאמת למידע חדשותי

כיצד נתווך לילדים את המצב הביטחוני?

הסביבה ההתפתחותית משפיעה על התפתחות הילד, אנחנו כהורים מהווים את הסביבה ההתפתחותית העיקרית לילדים שלנו. הדרך שאנחנו בוחרים להתנהג ולהגיב, מוקרנת לילדים ודרכנו הם בעצם חווים את העולם. בימים טרופים אלו אנחנו נמצאים במצב כמעט בלתי אפשרי, חוזרים לאינסטינקטים הראשוניים שלנו, לאינסטינק הבהלה ולהישרדות. זה כמובן משפיע על הילדים שלנו. אז מה אנחנו יכולים לעשות… להמשיך לקרוא כיצד נתווך לילדים את המצב הביטחוני?


למעקב אחר הבלוג שלי

לקבלת תוכן חדש ישירות לתיבת האימייל שלך.