מאמרים מידע וטיפים

מאמרים מידע וטיפים


ויסות רגשי הורה ילד
לעבור את הסגר בשלום- טיפ להורים
מחשבות מנצנצות- תרגיל לויסות רגשי

לכל תינוק יש מנגנון של רעב-שובע

מערכת העיכול מתפתחת במהלך השהות ברחם ו"מתאמנת" ע"י בליעת מי שפיר. בימים הראשונים אנחנו לא מצפים שהתינוק ירצה מיד לאכול – יש תינוקות שעד 24 שעות לאחר הלידה עדיין רגועים ולא מחפשים אוכל וגם בבית החולים האחיות אומרות שזה תקין. גם הקולסטרום , החלב הראשוני מגיע בטיפות וזה מספק את התינוק בן יומו.

התינוק נולד עם מנגנון רעב-שובע מאוזן ואנחנו  עלולים להרוס אותו עם האכלת יתר. אז איך נדע מתי התינוק שלנו רעב?

בהאכלת יתר עלינו להזהר גם ממצבים של אכילה רגשית, כאשר כל מענה לבכי הוא באמצעות אוכל או מוצץ עלולה להתפתח תלות רגשית.

לרוב כשנשאל למה תינוק בוכה מיד נקבל תשובה- הוא רעב. אבל יש עוד סיבות למה תינוקות בוכים. רפלקס המציצה קיים אצל תינוקות ללא קשר לאוכל, סביב גיל 4 חודשים יכולת היניקה מתבססת ואז יש מעבר מיניקה רפלקסיבית ליניקה רצונית. זוהי דרך לחקור את העולם דרך הפה, לבדוק מרקמים, טעמים, ועוד.

כפי שאנחנו יודעים, הקיבה היא שריר שיכול גם להתרחב, ככל שניתן יותר התינוק ירצה יותר. צריך לזכור כי תינוק אוכל בהתאם למשקל גופו, מחלק את האוכל במשך היממה, אם ישן הרבה בלילה  ישלים את החסר במשך היום למחרת. כאשר יש בעיות במערכת העיכול לדוגמת ריפלוקס, גזים וקוליק חשוב לתת למערכת העיכול לנוח בין ההאכלות אחרת ניכנס למעגל קסמים של גזים  וכאבי בטן . מערכת העיכול בנויה משרירים טבעתיים שמתחילים בפה ועוברים דרך הושת לקיבה ולמעיים ומסתיימת במעי הגס ופי הטבעת. כאשר שרירי הבטן מכווצים הם מועכים את מערכת העיכול ולא מאפשרים עיכול נינוח ושקט ויכולים גם לגרום לעצירויות. גירוי של שרירי הפה יוכל לסייע לכיווץ השרירים הטבעתיים ולסייע במעבר של המזון במערכת העיכול.

מאמרים נוספים

הקלה על גזים וכאבי בטן

הורים טריים לרוב מתקשים להתמודד עם השינויים במערכת העיכול של הרך הנולד והבכי הנלווה לכך. גזים אצל תינוקות זה שלב טבעי ונפוץ ולמרות שיש תינוקות שמשחררים ללא בעיות יש כאלה שנתקעים. הנה כיצד לזהות תינוק עם כאבי גזים ומה ניתן לעשות על מנת להקל:

על צעצועים, גירויים והתפתחות תינוקות

עבור פעוטות ותינוקות כל העולם הוא צעצוע אחד גדול. בקבוק, קופסא או בובת סמרטוטים, רק תנו להם לגעת ולחוש וכמובן לשמוע, להקשיב ולרקוד ופיתחתם את החושים בצורה משמעותית. כמה פעמים שאלנו את עצמנו למה הילד זקוק בשנים הראשונות שלו? מהם היסודות שעליהם ייבנו כל החיים שלו?התשובה הראשונה שנקבל היא כמובן חום ואהבה, ילד שחווה אהבה,… להמשיך לקרוא על צעצועים, גירויים והתפתחות תינוקות


למעקב אחר הבלוג שלי

לקבלת תוכן חדש ישירות לתיבת האימייל שלך.