הדרכת הורים, הורים וילדים, טיפול רגשי, ליווי התפתחותי

כישורים חברתיים בגיל הרך

Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

בהמשך לפוסט הקודם על צעצועים, גירויים והתפתחות תינוקות , למדנו כי כל ילד זקוק גם לגירויים-חושיים, קוגנטיביים וחברתיים כדי לפתח את המיומנויות הנדרשות להתפתחות שלו. כאן נרחיב על פיתוח של כישורים חברתיים.

למה בכלל צריך ללמד כישורים חברתיים?

אנחנו כבני אדם יצורים חברתיים מטבענו אבל יחד עם זאת, כמו כל דבר, אם לא מאמנים, משכללים ומשתמשים במיומנות, היא יכולה "להחליד" או להיות טיפה פחות מפותחת. יחסים חברתיים עם קבוצת השווים הם משמעותיים ביותר כבר מגיל צעיר ומקבלים חשיבות גוברת והולכת ככל שהילדים גדלים.

הילדים מהווים מקור חשוב לתמיכה, לשותפות, ליחסי אמון ולסיוע במצבי לחץ ומשבר. יש חשיבות רבה לתפקיד הדינמיקה החברתית בבניית הסטטוס החברתי, בשימור סטטוס קיים ובצמיחת סטטוס במצבים חברתיים חדשים.

מיומנויות חברתיות מתחילות להתפתח בגיל צעיר. למה בכלל חשוב לפתח מיומנויות חברתיות? היום בעידן האנטרנט והמחשבים פחות ופחות נוצרים קשרים חברתיים כפי שאנחנו מכירים אותם. בימינו מספיק ללחוץ "לייק" ונוצרת חברות, תקשורת. אבל כל אלה הם רק קיצורים, סימנים לתקשורת יותר מורכבת למיומנות יותר משוכללת שרכשנו בהיותנו ילדים.

בעידן הקורונה בולטת יותר הדחיפות והנחיצות ההבנה שאת המיומנות הזו אנו צריכים ללמד גם את הילדים שלנו. לדעת לחלוק, לכבד את רצונות האחר, לדעת לבטא ולקבל רגשות.

איך מלמדים ילדים את המיומנויות הללו? נתחיל קודם כל בנו, נשתמש יותר בביטויים מילוליים של רגשות, אני עצוב/ כועס/שמח/מאוכזב/מופתע. בהמשך, "נתרגם" לילדים את הרגשות שלהם ונכיל אותם: "אני מבינה שאתה מאוכזב, אבל…" ניתן פתח ומקום לרגשות של הילדים שלנו. בהמשך הם ילמדו לקבל ולהבין רגשות של אחרים. בנוסף, נעודד אמפתיה, את/ה רואה שאורי בוכה? למה הוא עצוב?

לנו כהורים יש את הכוח והיכולת להשפיע על התפתחות תינוקנו ע"י יצירת סביבה מתאימה אז בואו ניצור אותה יחד

Photo by Josue Michel on Unsplash


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s